Njemački Savezni upravni sud u utorak je odlučio da su raspela u državnim ustanovama sukladna zakonu, odbivši tužbu kojom je traženo njihovo uklanjanje.

Predsjednik bavarske vlade Markus Söder donio je 2018. odluku o raspelima u državnim ustanovama, koja je naišla na žestoke kritike protivnika vjere što je rezultiralo tužbom.

Savezni upravni sud u Leipzigu presudio je da je odluka zakonita i da se križevi ne moraju ukloniti.

Vladina uredba o isticanju raspela predstavlja upravni propis bez vanjskog pravnog učinka, što znači da njome nisu povrijeđena prava tužitelja, pojasnio je sud.
Sud: Raspela ne ugrožavaju ničiju slobodu
Nadalje, sud podsjeća da raspela za objektivnog promatrača predstavljaju središnji simbol kršćanske vjere, ali ne ugrožavaju ničiju slobodu zajamčenu ustavom.

Sud također pojašnjava da time nije narušena ni ustavna zabrana diskriminiranja, jer uredba ne donosi nikome prednost niti predstavlja aktivno promicanje kršćanskih zajednica.

“Raspelo je znak našeg kršćanskog i kulturnog identiteta. Ono pripada u Bavarsku”, rekao je Söder komentirajući presudu.

“Raspela su izraz kulture i vrijednosnog utemeljenja”
Slično se izjasnio i predsjednik kluba zastupnika Kršćansko socijalne unije (CSU) u bavarskom parlamentu Klaus Holetschek, poručivši kako je raspelo “izraz naše kulture i našeg vrijednosnog utemeljenja”.

Söder je 2018. donio uredbu o obvezi isticanja raspela u državnim ustanovama, što je izazvalo žestoke rasprave u Bavarskoj.

Protuvjerska udruga Savez za slobodu duha tužbom je tražila povlačenje uredbe smatrajući ju protuzakonitom i protivnom državnoj obvezi neutralnosti.

Tužbu je 2022. odbacio Bavarski upravni sud, s obrazloženjem da su raspela pasivni simboli “bez misijskog i indoktrinacijskog učinka”, a odluka Saveznog upravnog suda potvrda je te presude.

Narod.hr