Komisija Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et pax izdala je izjavu povodom predstojećih parlamentarnih izbora. Pozvali su građane da kod izlaska na izbore biraju one kandidate koji ne promiču ”antikršćanske” vrijednosti kao što je rodna ideologija i pobačaj. Naglasili su i borbu protiv korupcije kao važnu činjenicu kojom bi se trebali voditi kod odabira političke opcije. Ovom prilikom podsjećamo na koje se stranke ova poruka može odnositi.

”Građani, koji se ujedno izjašnjavaju i kao katolički vjernici, po svojoj su vjeri pozvani biti duboko zainteresirani za svekolik boljitak i napredak na svim područjima zajedničkoga života u Hrvatskoj. Vjera, naime, nije samo privatna stvar pojedinca već uključuje i društveno-socijalnu dimenziju te se očituje i u suodgovornosti za opće dobro društva i države. Izlazak na izbore jedan je od načina očitovanja te suodgovornosti”, napisala je Iustitia et pax.

Iustitia et pax se ogradila od bilo kakvog svrstavanja prema nekoj političkoj opciji, niti sugerira za koga bi građani trebali glasati. Na građanima je, ne samo da prouče programe stranaka, već i da se dodatno informiraju. Kako ne bi upali u staru zabludu davanja podrške onim strankama koje su nekad bile predstavnice demokršćanskih vrijednosti, ali su ih s vremenom u potpunosti izokrenule. Izdvojili smo tri stranke koje su pokazale, kako kroz dosadašnju praksu, tako i u predizbornim programima, da promiču ”antikršćanske” vrijednosti. Tu spadaju sve stranke ljevice od kojih smo izdvojili SDP i Možemo te HDZ kao stranku koja se definira kao desni centar no u praksi zagovara druge vrijednosti.
Možemo otvoreno govori o rodnoj ravnopravnosti
Pojedine stranke tzv. ljevice vrlo su jasno u svom programu naglasile za kakve se vrijednosti zalažu. Kod stranke Možemo nema nikakve dvojbe na kakvo biračko tijelo ciljaju. Njihov program jasno kaže da su im među prioritetima rodna ravnopravnost (čitaj rodna ideologija!) i pobačaj kojega bi, kako kažu, vratili u Ustav. Drugim riječima ustavnom zaštitom pobačaja, priziv savjesti bi bio potpuno eliminiran, zajedno s liječnicima koji bi se usprotivili izvršenju pobačaja. To je ono što se sada događa u Francuskoj koja je Ustavom nedavno zaštitila pobačaj.

Rodna ravnopravnost o kojoj govore nije spolna ravnopravnost (ravnopravnost muškaraca i žena) već potpuno brisanje spolnih razlika među ljudima. Što znači da muškarac koji se predstavlja kao žena može imati potpuno ista prava kao i žena. U drugim državama gdje se u potpunosti provodi program rodne ravnopravnosti muškarci se mogu natjecati u ženskim sportovima, mogu koristiti ženske svlačionice – pa i dječje, mogu koristiti ženski zahod i slično.

Rodnoj ideologiji nije strano ni brisanje pojmova otac i majka i umjesto njih nadodati rodno neutralne pojmove ”roditelj 1” i ”roditelj 2”. Pa su tako u prosincu prošle godine gradski zaposlenici grada Zagreba dobili obrazac gdje su na mjestima predviđenima za unošenje imena oca i majke stajali izrazi ”roditelj 1” i ”roditelj 2”.

Tomislav Tomašević čim je došao na vlast u Zagrebu doveo je novu ravnateljicu u bolnicu Sveti Duh i time omogućio izvođenje pobačaja koji se do tada tamo nije radio.

No stranka Možemo ne krije svoj program, niti izbjegava temu pobačaja i rodne ravnopravnosti (ideologije). Ne skrivaju se iza pojma spolne ravnopravnosti, ustvari podastirući put rodnoj ravnopravnosti poput primjerice HDZ-a.

SDP se skriva iza općenitih pojmova, izbjegavajući pretjeranu otvorenost svojstvenu tzv. ekstremnoj ljevici
SDP u svom programu govori o istim stvarima kao i Možemo, ali na drugačiji način. SDP koristi više općenite pojmove, jer ipak se definiraju kao centar pa moraju pripaziti da ne budu previše otvoreni. Svoj liberalan pogled na rodnu ideologiju uvili su pojmovima koje neprestano ponavljaju – poput nediskriminacije, prava LGBTIQ osoba, solidarnosti, demokracije i slično.

”…Naš je glavni cilj izgradnja države i društva koji počivaju na osnovnim vrijednostima liberalne demokracije, sekularnosti, ravnopravnosti, solidarnosti, pravde, tolerancije, tekovina antifašizma i visoke razine demokratske političke kulture. Želimo izgraditi inkluzivno društvo… Želimo i sustavno uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja u odgojno-obrazovni sustav jer samo to može dovesti do demokratičnijeg društva.

Predlažemo i daljnje poboljšanje antidiskriminacijskih zakona, podršku i aktivnu suradnju s organizacijama civilnog društva – posebno s onima koje se zalažu za jačanje demokracije, antifašističkih tekovina, socijalnu pravdu, prava osoba s invaliditetom, promicanje ljudskih i
manjinskih prava, rodnu ravnopravnost, prava LGBTIQ+ osoba te s onima koje se bave klimatskim promjenama…”

O pobačaju SDP je vrlo jasan, a to su više puta naglašavali u Saboru. Oni su za to da pobačaj bude ”legalan, siguran, dostupan i kvalitetan”. ”Treba osuvremeniti zakon, omogućiti ženama pristup informacijama edukaciji kontracepciji i prekidu trudnoće na zahtjev bez odugovlačenja, pitanja, odvraćanja i dezinformiranja poštujući njezinu privatnost i dostojanstvo”, kazala je jednom prilikom zastupnica Sabina Glasnovac.

Ako pogledamo unatrag, ono što je SDP počeo to je HDZ završio i obrnuto. Tako je SDP pod premijerom Milanovićem, kojeg ponovno žele, uveo Zakon o maticama 2013. godine. S tim zakonom moguće je promijeniti svoj ”rodni identitet”. Tako da ako se Ivan danas osjeća kao Ivana to može bez problema korigirati u svojim dokumentima. I nitko ga nakon toga nema pravo zvati Ivan, jer on to više nije.

Za Istanbulsku konvenciju prvi je potpisao SDP, a ratificirao ju je HDZ. A sve pod krinkom borbe protiv nasilja nad ženama. Kao da nisu pročitali ono što potpisuju, pa nisu znali što se sve krije u njoj, i da je najmanje borbe protiv nasilja nad ženama. Uostalom što je to žena danas? Zar i muškarci preko noći nisu ”postali žene” upravo zbog te Istanbulske konvencije?

  1. kad je IK ratificirana od Plenkovićevog HDZ-a, na društvenim mrežama su se HDZ-ovci i SDP-ovci prepucavali oko toga tko je uveo, a tko ratificirao te tko će je bolje provesti. Zapravo potvrđujući da provode potpuno istu politiku, samo u različitim nijansama.

Ono što je SDP počeo dovršio je HDZ – ista politika, samo u različitim nijansama
Kakav je stav HDZ-a prema rodnoj ideologiji govori činjenica da je HDZ ratificirao Istanbulsku konvenciju i otvorio vrata rodnoj ideologiji. 2018. su još govorili o nekakvoj interpretativnoj izjavi kojom bi bio zatvoren put rodnoj ideologiji. No u praksi se pokazala kao obično ”mazanje očiju” naivnim biračima koji još uvijek misle da daju glas Franji Tuđmanu. Andrej Plenković koji voli koalirati sa sebi ideološki bliskim koalicijskim partnerima 2018. je navodno pod pritiskom HNS-a ratificirao Istanbulsku konvenciju.

”Pod pritiskom” tog istog koalicijskog partnera nije dopustio da u Obiteljski zakon uđe definicija obitelji. Definicija kojom bi se definiralo da je obitelj otac, majka i djeca odnosno otac/majka s djecom umjesto nekih drugih verzija obitelji. Navodno pod pritiskom, ali tko ga je tjerao da koalira s onima za koje je već unaprijed znao iz kakvog ideološkog spektra dolaze? Andrej Plenković već osam godina (uključujući i Ivu Sanadera ranije) dopušta da njegovi koalicijski partneri oblikuju politiku HDZ-a, barem kad su u pitanju određene vrijednosti. Po pitanju korupcije njihova politika je nepromijenjena, u korupciji su ”vjerodostojni” od samih početaka.

U programu kojeg nude na ovim izborima HDZ je, ne spominjući pojam rod i rodna ravnopravnost, izrekao identičnu stvar kao i stranka Možemo. Naime obećali su u potpunosti provesti Istanbulsku konvenciju. Podsjetimo, Istanbulskom konvencijom rodna ideologija je ušla na mala vrata u Hrvatsku. Iako HDZ ne spominje pojam rodne ravnopravnosti, Istanbulska konvencija ga spominje i to ne na jednom mjestu. Istanbulska konvencija je zamijenila pojam spolne ravnopravnosti pojmom rodne ravnopravnosti.

HDZ-ov ovogodišnji predizborni program obiluje pojmovima spolne ravnopravnosti iako ga je IK potpuno zamijenila. U istoj točki programa – spolne ravnopravnosti i borbe protiv nasilja nad ženama, HDZ spominje da će u potpunosti provesti IK. Drugim riječima nema razlike u njihovom programu i programu Možemo/SDP kad je u pitanju rodna ravnopravnost. Razlika je samo u tome što se skrivaju iza pojmova spolne ravnopravnosti i nasilja nad ženama. Možda bi se ovdje moglo ponovno postaviti pitanje HDZ-ovim kreatorima programa: Što je to žena prema Istanbulskoj konvenciji?

”…U potpunosti ćemo ispuniti obveze prema Istanbulskoj konvenciji koja je za Republiku Hrvatsku stupila na snagu 2014. godine. Konvencija sadrži područja prevencije, zaštite od progona, kao i temelje mjera nadzora provođenja propisa.”

Kad je u pitanju pobačaj, sukladno okvirima sekularnog društva, HDZ je za slobodu izbora, nisu spominjali da bi uveli pobačaj u Ustav i slično tome, ali nisu za zabranu. Ministar zdravstva, Vili Beroš je 2020. rekao: ”Postoji zakon koji nije restriktivan, treba ga osuvremeniti. Pravo na odabir je apsolutno važno i prema rješenju Ustavnog suda su određeni potpuno jasni okviri, ispod određenih civilizacijskih okvira ne možemo ići.”

Korupcija
Kad je u pitanju korupcija i borba protiv nje sve tri stranke bi mogle pasti na ispitu. A o tome koja je najgora po korupciji – ona koja je najduže na vlasti i čiji članovi su u najvećoj mjeri uzurpirali mjesta u državnim i gradskim institucijama. Ona zbog koje se najviše mladih iselilo iz Hrvatske i koja je najviše odgovorna za gubitak političke volje kod građana zbog neprestanog izdavanja demokršćanskih vrijednosti. HDZ-u nije u nikakvom interesu borba protiv korupcije, HDZ je sinonim za korupciju. A bez rješavanja ovog temeljnog problema Hrvatska nema gospodarskog rasta ni oporavka, generalno gledajući – nema pomaka ni razvitka.

Narod.hr