URB HVO-a je dana 11.ožujka 2025.godine na Braniteljskom portalu.ba objavila tekst naslova:“ Tko zna kako su u službenoj uporabi u gradu Širokom Brijegu hrvatski, bosanski srpski jezik dok su službena pisma latinica i ćirilica?
Nakon objave tog teksta nizale su se reakcije nezadovoljnih Branitelja i Širokobriježana,zbog čega je URB HVO-a odmah po objavi tog teksta uputila službeni zahtjev Gradskom Vijeću Širokog Brijega za dostavu zapisnika sa 35. sjednice tog vijeća održane dana 10.veljače 2016.godine na kojoj se usvojio Statut grada u kojemu se u članku 11.navodi kako su službeni jezici u gradu Širokom Brijegu hrvatski, bosanski i srpski jezik dok su službena pisma latinica i ćirilica.
Članak 11.
Službeni jezici u Gradu Širokom Brijegu su: hrvatski, bosanski i srpski jezik. Službena pisma su latinica i ćirilica
I evo nakon skoro 2/dva mjeseca GV Širokog Brijega nam je dostavilo zapisnik sa te sjednice gdje je usvojen Statut grada u kojemu je kao najsporniji član 11.koji je izazvao neviđeno nezadovoljstvo Branitelja i mnogih drugih Širokobriježana.
DOKAZI:Zapisnik s 35.sjednice GV Širokog Brijega od 10.veljače 2016.godine,


U tom zapisniku se navodi kako su za predložene točke dnevnog reda njih 9/devet glasovali svi vijećnici, dok je za točku 2/dva dnevnog reda u kojoj se spominje usvajanje tog statuta glasovao ukupno 21/dvadeset i jedan vijećnik dok su protiv bila dvojica vijećnika dok suzdržanih nije bilo.
Ovdje je jako zanimljivo kako je stanovita Ana Karaula-Zovko Predsjednica Odbora za statut, poslovnik i propise obrazlažući novi Statut navela kako se on u bitnom ne razlikuje od Statuta općine Široki Brijeg koji će usvajanjem ovog statuta prestati važiti.
Kako bismo naše članove, sve ostale Branitelje i druge Širokobriježane uvjerili kako se Statut grada Širokog Brijega u bitnom razlikuje od statuta općine Posušje koji bi trebao biti kompatibilan sa statutom općine Široki Brijeg ovdje ćemo citirati statut općine Posušje, u kojemu je vješto izbjegnuto navesti članak u kojemu se spominju pismo i jezik koji glasi:
Članak 10.
Ovaj Statut mora biti u skladu sa Ustavom Federacije, Ustavom Županije, federalnim i županijskim zakonodavstvom.
Dok se u Statutu općine Široki Brijeg u članku 11.navodi slijedeće:
Članak 11.
Službeni jezici u Općini su: hrvatski, bosanski i srpski jezik. Službena pisma su latinica i ćirilica.
Stoga je odista u pravu Predsjednica Odbora za statut, poslovnik i propise grada Širokog Brijega Ana Karaula-Zovko kada je navela kako se statuti općine i grada Širokog Brijega ne razliku u bitnom iščitavajući članke navedenih statuta.
S obzirom kako su vijećnici GV Širokog Brijega na svojoj 35.sjednici održanoj dana 10.veljače 2016.godine glasovali za ovakav protuhrvatski, protuustavni, diskriminirajući, protu domoljubni, protu braniteljski statut koji je suprotan Ustavu ŽZH koji kojeg su se oni trebali pridržavati a ne Ustava FBiH ovdje ćemo citirati i članak 10.Ustava ŽZH koji navodi slijedeće:
Članak 10.
Službeni jezici Županije Zapadnohercegovačke su hrvatski i bošnjački jezik. Službeno pismo je latinica.
Ostali jezici se mogu upotrebljavati kao sredstva komunikacije i nastave, sukladno Zakonu.
Isto tako citira ćemo i odredbe Zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju u ŽZH koji glase:
ZAKON O ODGOJU I OBRAZOVANJU U OSNOVNOJ ŠKOLI U ŽZH
(“Nar. novine Županije Zapadnohercegovačke”, br. 20/2017, 11/2024 i 17/2024)
Nar. novine Županije “, br. 20/2017, Članak 9.
(Jezici i pisma u nastavi)
(1) U odgoju i obrazovanju u osnovnim školama na području Županije rabe se jezici konstitutivnih naroda BiH te se nastava izvodi u skladu s Nastavnim planom i kurikulom u Županiji na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.
(2) Posebnim propisima koje donosi Vlada uređuje se način izvođenja nastave iz materinskog jezika ili nacionalne skupine predmeta za pripadnike ostalih konstitutivnih naroda u BIH
ZAKON O ODGOJU I OBRAZOVANJU U SREDNJOJ ŠKOLI
(“Nar. novine Županije Zapadnohercegovačke”, br. 20/2017 i 11/2024
Članak 11.
(Jezici i pisma u nastavi)
(1) U odgoju i obrazovanju u srednjim školama na području Županije rabe se jezici konstitutivnih naroda te se nastava izvodi u skladu s važećim nastavnim planom i kurikulumom u Županiji na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.
(2) Posebnim propisima koje donosi Vlada, uređuje se način izvođenja nastave iz materinskog jezika ili nacionalne skupine predmeta za pripadnike ostalih konstitutivnih naroda u BiH.
Imajući u vidu odredbe Ustava ŽZH, statuta općine Posušje kao i odredbe Zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju u ŽZH koje propisuju potpuno drugačije članke od onih u usvojenom statutu grada Širokog Brijega, kojih su se trebali pridržavati vijećnici GV grada Širokog Brijega a ne doslovno citirati Ustav FBiH opravdano držimo kako su vijećnici GV grada Širokog Brijega grubo prekršili te odredbe ne vodeći uopće računa o osjećajima istinskih Branitelja i svih drugih hrvatskih domoljuba u BiH i van nje te im nanijeli nesagledivu moralnu pa čak i materijalnu štetu.
Ovdje ćemo biti slobodni navesti imena svih vijećnika GV Širokog Brijega koji su glasovali za takav statut uz napomenu kako ih je za ovakav statut glasovalo 21/dvadeset i jedan dok su 2/dva bila protiv a mi imena te dvojice ne znamo, te ih ovim putem pozivamo da se slobodno jave u uredništvo Braniteljskog portala.ba kako bismo objavili njihova imena unatoč tome što u ovom trenutku ne znamo zašto su oni bili protiv ovakvog statuta, a jako bismo voljeli znati jesu li bili protiv članka 11.Statuta grada ili pak zbog nekih drugih članaka u tom statutu.
Isto tako dužni smo napomenuti kako smo imena vijećnika GV Širokog Brijega preuzeli sa stranice izbori.ba iz 2016.godine, gdje je došlo do stanovitih „preleta“ pojedinih vijećnika iz dijela oporbenih stranaka u druge oporbene stranke tog vijeća, no, suština glasovanja za navedeni statut je ostala ista,.
Objavu imena vijećnika GV Širokog Brijega koji su glasovali za ovakav statut ostavljamo sudu Branitelja i ostalih Širokobriježana, kao i svih drugih domoljuba u BiH i van nje jer glasovanjem za ovakav statut oni su izdali svekolike hrvatske interese za koje su mnogi Hrvati kroz stoljeća lili svoju krv, znoj i suze boreći se za svoju samostalnost,slobodu, kulturne i druge vrednote.
Imena vijećnika GV grada Širokog Brijega sa 35.sjednice GV Širokog Brijega od 10.veljače 2016.godine:
Vijećnici HDZ BiH(16)
VINKO TOPIĆ
STJEPAN MARIĆ
MARIO BUBALO
JOSIP VIDOVIĆ
MARINKO JELIĆ
MARIO PRSKALO
TONI GALIĆ
BORO HRKAĆ
JOSIP KOŽUL
MATE SOLDO
EVA SUTON
FRANJO MARUŠIĆ
VLADO ĆORIĆ
EDUARD KRALJEVIĆ
GORAN LASIĆ
MARIJA BREKALO
HSP BIH SAVEZ ZA ŠIROKI BRIJEG HSP DR. ANTE STARČEVIĆ, HKDU,HRAST, HČSP(3)
MARIJA LOVRIĆ
KRISTIJAN CRNJAC
MARIJA ĆEŠKIĆ
HSP BIH
MARKO MARTINOVIĆ
DRAŽAN BUHAČ
HDZ 1990
DRAGAN REZIĆ
HKDU
SLAVKO MANDIĆ
HRS-HSSBIH ZAJEDNO ZA ŠIROKI
ANTONIJA BANOŽIĆ
HDU
JOSIP PINJUH
URB HVO-a ŽZH/Braniteljski portal.ba