Predizborna debata kandidata za gradonačelnika Širokoga Brijega održana je u utorak u prostorijama Kutka sreće u Širokom Brijegu.
Za mjesto gradonačelnika Širokoga Brijega borit će se Ivo Pavković (HDZ BiH) i Žarko Lasić (HDZ 1990), a oba kandidata su se na početku ukratko predstavila.
Moderatorica debate ”Građani pitaju, kandidati odgovaraju” bila je novinarka Željka Mihaljević ispred organizatora Centra za građansku suradnju Livno. Na samom početku ispričala se svima jer organizatori nisu mogli dobiti veći prostor te je debatu, osim nekoliko novinara, pratilo tek par građana. Odredila je i pravila debate te naglasila da kandidati ne postavljaju pitanja osobne prirode.
U nastavku možete poslušati snimku cijele debate dok smo u nastavku teksta izdvojili njihove najzanimljivije odgovore, stajališta i planove.
Nakon uvodnih obraćanja moderatorica je pročitala brojna pitanja koja su građanima u proteklih nekoliko dana slali Centru za građansku suradnju, a pitanja su postavljali i novinari kao i dvoje građana.
Promet i gužve – rak rana Širokoga Brijega
Među prvim pitanjima bila je problematika prometnih gužvi i parkinga u Širokom Brijegu.
Pavković je istaknuo da se nedostatak parkinga može riješiti uvođenjem naplate parkinga.
To bi bio prvi prijedlog i prvi korak u rješavanju tih problema. Svakako bi trebalo tražiti nove dodatne lokacije u smislu da otkupimo privatne parcele pa ih prenamijenimo u parking. Što se tiče rješavanja prometnog pitanja, vidite kako je Široki Brijeg geografski pozicioniran, u centru grada su sve jednosmjerne ulice, u njima je uvijek gužva.
Široki Brijeg ima ogroman broj registriranih automobila tako da mislim da smo po tome među vodećim gradovima u Federaciji. Druga stvar, Trn, koji je federalna/magistralna ceste se pretvorio u lokalnu prometnicu koja povezuje Mostar s Grudama, Posušje, Duvnom i Livnom tako da je on prebukiran i našim autima i automobilima iz drugih općina. Bez južne obilaznice, koja bi rasteretila Trnsku cestu, teško mi možemo riješiti neke probleme po pitanju prometa u gradu, rekao je Pavković te dodao da se teško može riješiti problem gužvih nakon završetka radnog vremena i sućuti u Gradskoj mrtvačnici.
Svoje rješenje ponudio je i Žarko Lasić ističući da se protivi izgradnji novih parking mjesta te se zalaže za izgradnju garaža.
Ne slažem se s tim da trebamo raditi parkirna mjesta, to se svugdje u Europi izbjegava. Rade se garaže. Mi imamo mogućnost javnog-privatnog partnerstva u gradu na više lokacija. Čak je jedna bliska njima koja je uz zgradu Gradske uprave, a to je samo jedno od rješenja. Što se tiče gužve vezano za Gradsku mrtvačnicu, jedan od načina smanjenja je pomoć selima koja nemaju mrtvačnicu da ih izgrade. S time bi, prema nekakvim mojim projekcijama, smanjili gužvu za 60 posto.
Druga stvar, imamo alternativnu cestu koja se uopće ne koristi i ne spominje. U vrijeme sućuti, od mosta prema Maloj školi se treba napraviti jednosmjerna ulica u tom smjeru, a od kružnog toka do mosta također napraviti jednosmjernu. Iza Galića kuća već ima prohodna cesta do Soptinih kuća i ispod mosta na Obilaznici ima cesta koju moramo proširiti i poboljšati infrastrukturu. To je kompleksan dio posla, ali to bi bilo trenutno zadovoljavajuće rješenje, smatra Lasić.
Žarko Lasić (HDZ 1990)
Raspravljalo se još o čistoći grada, održavanju šahtova, obnovi Gimnazije i izgradnji nove zgrade Srednje strukovne škole, trošenje javnog novca, vodovoda u selima, online registraciji obrta, odvozu smeća u Zenicu i Doboj, financiranje udruga, klubova i komercijalnih događaja, prilagodbi zgrada gradskih institucija i nogostupa za osobe s invaliditetom, gradskom groblju Mekovac, o misterioznoj gradnji na Visokoj Glavici, cijeni građevinskih dozvola, financiranju mjesnih zajednica, Borku, razvoju turizma, pročistaču otpadnih voda, financiranju medija…
Prva stambena nekretnina i subvencije privatnim vrtićima
Na pitanje o subvenciji kupnje prve nekretnine mladim bračnim parovima i subvenciji dječjih vrtića, kandidati su redom rekli:
ŽARKO LASIĆ: Subvencija vrtića mora se napraviti, pogotovo rasporedom novca koji nam se odlijeva na sve strane. Mladima u nemogućnosti financije pomoći, možemo izaći u susret da im damo gradsko zemljište, ako ne može besplatno onda po simboličnoj cijeni. Radili smo projekciju, gdje je bio u tu priču uključen i gospodin Pavković na Gradskom vijeću, tri milijuna maraka koja su bila namjenski za Industrijsku zonu Knešpolje, došla su u Županiju, a namijenjena su bila Gradu te su na toj relaciji nestala. Ali to nije tri milijuna maraka, to je otprilike 20 stanova od 60 kvadrata za mlade obitelji po tržnim cijenama.
Ima još jedan način na koji se mogu riješiti vrtići. Recimo, Grad ima 12 neupražnjenih mjesta kako piše u reviziji. Zašto tete iz vrtića ne bi bile uposlenice Gradske uprave, a radile u vrtiću? Time bi se smanjili troškovi vrtića. (…) Iznalazim načina kako uštedjeti što više novca da ti novcu odu u privatne vrtiće kao subvencija. Neće nam roditelji biti različiti koji imaju djecu u gradskim od onih u privatnim vrtićima. Vrtić nije čuvanje djece, vrtić je prva odgojno-obrazovna ustanova i jednako tretiram gradski i privatni vrtić. Mogu javno reći, da ako ja budem gradonačelnik, vrtić će koštati između 120 i 150 maraka – nijedne marke više.
IVO PAVKOVIĆ: Mi imamo 1.000 djece u našim vrtićima, ako bi vrtić košta 120 KM, mi bismo morali dati 170 KM po svakom djetetu, to bi bilo 170.000 mjesečno i neka 2 milijuna maraka godišnje. Odakle ćete ih (novce) dati? Imali smo izdvojenih 100.000 KM, bilo je nekoliko sastanaka s vrtićima, nažalost nije se uspjelo ništa dogovoriti. Mi (Grad) sufinanciramo gradski vrtić i unutar njega pokušavamo držati cijenu što nižu koliko možemo, nižu od tržišne tako da kažemo.
U planu smo da u narednim godinama, kad bude svaki upis u gradski vrtić, da se unutar javnog poziva prijavljuju djeca koja su socijalno ugrožene kategorije ili djeca koja nemaju jednog roditelja i slične kategorije. Na taj način bismo im mogli izravno pomoći i da tu možemo korigirati cijenu. Pomoć svim vrtićima je jednostavno nemoguće.
Potpitanje moderatorice ”A nemate namjeru raspisati određeni poziv privatnim vrtićima da se s projektnim aktivnostima ili zahtjevima prijave?”
Željka Mihaljević
PAVKOVIĆ: Mi sada imamo izdvojena sredstva za to, ali… (neće nitko da ih uzme, dobacio je Lasić). Tražili smo da ne dižu cijenu vrtića, a da mi njih subvencioniramo jednim dijelom i oni nisu pristali na to.
Na kraju se Pavković dotaknuo i subvencije kupnje prve nekretnine za mlade bračne parove: To može samo biti simbolički. Zbog nametnutih odluka Visokog predstavnika u BiH o raspolaganju državnim zemljištem, Grad s onim površinama kojima je raspolagao više ne može raspolagati. Tako da bi nismo uopće u stanju nekome, sve i da želimo, pokloniti neki plac od 1.000 kvadrata.
Moderatorica je proširila pitanje stambenog pitanja da se mladima pronađe novac iz proračuna od 20 milijuna maraka novac za subvenciju od 100 ili 150 KM po kvadratu do npr. 60 kvadrata po uzoru na neke okolne gradove.
Kao što sam već rekao, to eventualno može biti samo simbolično. Neka značajnija sredstva u proračunu ne možemo izdvojiti za takve stvari.
Na naše pitanje Što će prvo uraditi/promijeniti ako postanu gradonačelnik, kandidati su rekli:
ŽARKO LASIĆ: Prvi korak će biti promijeniti odnos vlast – građanin. Gradska uprava će morati biti dostupna svakom građaninu za vrijeme radnog vremena, a ja ću biti dostupan 24 sata.
IVO PAVKOVIĆ: Svakako bih volio maksimalno ubrzati radove po centru gradu, da tu napravimo jedan mali iskorak.
Ivo Pavković (HDZ BiH)
Na pitanje Hoćete li potpisati deklaraciju o zabrani izgradnju mini hidroelektrana u Širokom Brijegu? Oba kandidata su rekla da su načelno PROTIV izgradnje mini hidroelektrana.
Završno obraćanje
ŽARKO LASIĆ: Dragi moji sugrađani, dolazim van politike, dolazim iz realnog sektora i s puno radnog i organizacijskog iskustva i mislim da znam što mogu i hoću napraviti. Imam vremena sve vas saslušati da nam svima zajedno bude bolje. Da se otvore neki projekti u gradu. U deset godina ne znam da se ijedan projekt napravio osim ovih 100 metara asfalta gdje smo valjda trebali ispeći janje nakon što se to završilo nakon više od dva mjeseca. Grad mora izgledati primjerenije središtu Hercegovine. Široki Brijeg zaslužuje da bude centar Hercegovine i mi ga percepiramo kao srce hrvatstva što će i biti.
IVO PAVKOVIĆ: U Upravi sam proveo zadnjih 11 godina radeći na razno raznim projektima. Grad je uložio stvarno dosta, u našoj brošuri imate popisanih 40 projekata koje smo mi implementirati u zadnje četiri godine, a njihova ukupna vrijednost iznosi 17 milijuna maraka. Ove godine započeli smo projekte u vrijednosti četiri i pol milijuna maraka čija se realizacija očekuje do kraja sljedeće godine. Nastavit ćemo i dalje kontinuirano ulagati u komunalnu infrastrukturu. Radit ćemo na pozitivnoj transformaciji zajednice, odnosa prema radu. Bolji, razvijeniji i moderniji Široki Brijeg – to je neki put kojim trebamo krenuti u sljedeće četiri godine.
Debata ”Građani pitaju, kandidati odgovaraju” održava se u okviru projekta ”Promicanje sudjelovanja građana u lokalnoj upravi”, a organizira je Centar za građansku suradnju Livno.
(www.jabuka.tv)