Bosna i Hercegovina, zemlja smještena na zapadnom Balkanu, graniči s Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom. U njoj žive tri glavne etničke skupine: Bošnjaci muslimani, Hrvati katolici i Srbi pravoslavci. Raspad Jugoslavije i rat koji je uslijedio ostavili su Bosnu u ruševinama, s tisućama žrtava i dubokim etničkim i vjerskim podjelama. Rat, započet 1992., okončan je 1995. potpisivanjem Daytonskog sporazuma. Tim je sporazumom zemlja podijeljena na dva entiteta: Republiku Srpsku, u kojoj većinu čine pravoslavni Srbi, i Federaciju Bosne i Hercegovine, gdje zajedno žive Bošnjaci muslimani i Hrvati katolici.
Prije nekoliko tjedana sud je osudio predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, zbog nepoštivanja ovlasti Visokog predstavnika UN-a u Bosni, Christiana Schmidta. Dodik je dobio godinu dana zatvora i zabranu obnašanja javnih dužnosti na šest godina. Ova presuda bacila je zemlju u ustavnu i političku krizu kakva nije viđena još od kraja rata.
Jovan Tripković, suradnik The American Conservativea, razgovarao je s Dodikom o presudi, utjecaju administracije predsjednika Bidena na sudski proces te njegovim nadama da bi suradnja s Donaldom Trumpom mogla pronaći izlaz iz krize. „Ovo nije iznenadna kriza; ona se kuhala godinama pod utjecajem Bidena i njegovih ljudi, uključujući veleposlanika Michaela J. Murphyja, koji su se ponašali kao kolonijalni gospodari Bosne i Hercegovine. Njihove odluke narušile su ustav i Daytonski sporazum, koji je bio temelj mira u Bosni,“ rekao je Dodik.
Daytonski sporazum – privremeni mir
Daytonski sporazum, međutim, nije donio trajno rješenje za Bosnu. Kako kaže Tamás Orbán iz European Conservativea, „Bosna i Hercegovina nije prava država; to je primirje između tri naroda koji glume jedinstvo, a to bi uskoro moglo puknuti.“
Daytonski sporazum uspostavio je Ured Visokog predstavnika (OHR), a Visokog predstavnika imenuje Vijeće za provedbu mira (PIC). No, Bidenova administracija nametnula je Christiana Schmidta preko ad hoc skupine bez punopravne međunarodne nadležnosti. „Rusija i Kina bile su protiv Schmidtovog imenovanja. Iako ga je 2021. imenovao Upravni odbor PIC-a, Vijeće sigurnosti UN-a nije ga potvrdilo zbog veta Moskve i Pekinga. Zato ga smatramo nezakonitim,“ objasnio je Dodik.
Nepristran sud ili politički obračun?
„Od dolaska u Bosnu, Schmidt je počeo samovoljno donositi odluke i mijenjati zakone. Muslimanska strana to je podržala, nadajući se jedinstvenoj Bosni, ugrozivši time Republiku Srpsku. Kao predsjednik Republike Srpske, odbio sam prihvatiti Schmidtovo neustavno i kolonijalno namećanje zakona. Vjerujem da nijedan stranac nema pravo samovoljno krojiti zakone ove zemlje. Zbog tog sam otpora i osuđen,“ nastavio je Dodik. On tvrdi da sud nije bio nepristran: „Većinu sudaca činili su Bošnjaci muslimani, kao i tužiteljstvo. Ova presuda je politički potez da me se makne s političke scene.“
Od 1995. demokratske administracije SAD-a sustavno su slabile Daytonski sporazum. „Bosna se za 30 godina nije ujedinila kao funkcionalna država. Ostaje razdijeljena, a njezini narodi – Bošnjaci, Hrvati i Srbi – ne žele živjeti zajedno. Posljedica je masovni odljev stanovništva i nesposobnost države da osigura temeljne uvjete za život, poput gospodarskog napretka. Bosna je propala država u srcu Europe,“ smatra Dodik.
Američka ulaganja i korupcija
Od 1992. SAD su uložile preko dvije milijarde dolara u Bosnu. „U posljednje četiri godine Bosna je dobila 402 milijuna dolara putem USAID-a, ali financijske agencije BiH potvrđuju da je stiglo samo 150 milijuna. Gdje je nestalo ostalih 250 milijuna? USAID djeluje kao kriminalna organizacija,“ tvrdi Dodik. Bivši tužitelj Martin De Luca pokrenuo je istragu o zloupotrebama unutar USAID-a. „Znam za dužnosnika USAID-a koji je preko dviju tvrtki upravljao fondovima, postavljajući suce bliske Bidenu,“ dodao je.
Od Clintonove administracije američke vlasti favorizirale su Bošnjake na štetu Hrvata i Srba. „Tijekom i nakon rata 150.000 Srba protjerano je iz Sarajeva, a Hrvati i Srbi prisiljeni su prihvatiti Sarajevo kao središte sudske vlasti,“ rekao je Dodik. „Veleposlanik Murphy dirigirao je procesom protiv mene, kršeći Daytonski sporazum.“ Prema anketama, većina građana Republike Srpske smatra presudu politički motiviranom i nelegitimnom, piše The American Conservative.
Narod.hr