Padre Ike, i nama je iskreno žao što je uopće moralo doći do ovoga. Žao nam je što ste jednim nepromišljenim istupom izgubili golemi kredibilitet koji ste godinama gradili među hrvatskim braniteljima, logorašima i stradalnicima Domovinskog rata.
Lijepo je što ste naknadno, pod teretom reakcije javnosti i snage naroda koji nije dao na svoje žrtve, uputili riječi pomirenja Zlatku Pankoviću. Kršćanski je praštati. Ali budimo iskreni ne može se pljuvati po žrtvi i relativizirati njezina patnja samo da bi se zaštitio koncept neke TV kuće.
U potjeri za medijskom prisutnošću, lajkovima i prividom “neutralnosti”, zaboravili ste osnovno poslanje. Svijet društvenih mreža pati od površnosti, ali Kristov križ i rane naših logoraša iz SPENS-a nisu površni oni su stvarni, duboki i krvavi.
Isus Krist nije bio influencer koji je kalkulirao kako ugoditi svima i zadržati gledanost. On je bio Pastir. Prorok Ezekijel (34,4) donosi strašnu opomenu pastirima koji zakazuju.
“Slabih niste krijepili, bolesnih niste liječili, ranjenih niste povijali… nego ste im nasilno i tvrdo gospodarili.”
Tražiti administrativne dokaze od ljudi koji su preživjeli pakao logora upravo je to tvrdo i hladno gospodarenje s visoka. To je jezik institucija, a ne jezik Crkve!
Sveti Pavao u poslanici Galaćanima (1,10) postavlja ključno pitanje
“Kad bih još ljudima ugađao, ne bih bio Kristov sluga.”
Padre Ike, mi vas, usprkos svemu, i dalje volimo i molimo za vas, jer znamo da vam nije lako. Mi Hrvati smo možda mala nacija, ali smo jedna velika obitelj. I upravo zato što smo obitelj, moramo i ukazivati na greške jedni drugima.
Nitko od nas nije svet. Svatko od nas je u svom životu bio i Petar koji zataji, pa čak i Juda koji iznevjeri…
Ali zato i idemo na svetu misu i na ispovijed da nas Bog tamo “izrešeta” preko vas svojom istinom i milošću, da se očistimo i podignemo.
Zato vjernici od vas svih svecenika i fratara ne traže da budete savršeni, ali traže da budete pastir koji miriše po ovcama, a ne po studijskim reflektorima. Vratite se među narod, stanite čvrsto i bez kalkulacija uz one koji su prolijevali krv za ovu domovinu‼️
Neka ovo ne bude samo prolazna “kontrola štete” na društvenim mrežama, nego trenutak u kojem ćete ponovno izabrati stranu žrtve, istine i Isusa Krista, a ne stranu medijskog oportunizma.
Tek tada će Vam narod i branitelji doista ponovno vjerovati. Hvaljen Isus i Marija….
Bog vas blagoslovio🇭🇷
Marin Medak/Facebook

